URL چیست؟

آدرس سایت (به انگلیسی: Uniform Resource Locator) مخفف URL  وظیفه شناسایی مکان یا موقعیت یک سایت در فضای اینترنت را برعهده دارند.

URL  به‌طور کلی از ۳ قسمت تشکیل شده‌است:

  1. پروتکل: درواقع همان بخش ابتدایی آدرس است و شامل //:http یا //:https می‌شوند.
  2. اسم دامنه: جایگاه اسم دامنه دقیقا بعد از است و می‌تواند شامل نام برند نیز بشود.
  3. مسیر: قسمت سوم URL می‌باشد و معمولا برای طبقه‌کردن صفحات، فایل‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات مهم در بهینه‌سازی URL

  1. قابل خواندن باشد: البته نه فقط توسط موتورهای جست‌وجو بلکه توسط نیروی انسانی! برای موتورهای جست‌وجو چندان اهمیتی ندارد که نام دامنه شما چیست و از چه نامی در آدرس URL خود استفاده می‌کنید اما برای یک انسان مهم است که بتواند نام سایت شما را به‌آسانی بخواند و به‌خاطر بسپارد. بنابراین نامی را برای URL  سایتتان برگزینید که شایستگی به خاطر سپرده شدن توسط کاربرانتان را داشته باشد!
  2. استفاده از کلمات کلیدی در URL: هنوز در این مورد بحث هایی وجود دارد که آیا قرار دادن کلمات کلیدی در آدرس صفحه می تواند به سئو سایت کمک کند یا خیر اما تجربه شخصی کاربران نشان داده‌است که استفاده از این نوع آدرس ها در بیشتر مواقع توانسته است به سئو سایت کمک کند. به‌عنوان مثال: سئو-چیست/https://www.fffffffff
  3. محتوا مشابه با لینک‌های متفاوت: اگر صفحاتی با محتواهای یکسان اما آدرس‌های متفاوت دارید پیشنهاد می‌کنیم که آدرس این صفحات را یکی کنید تا تمرکز بیشتری روی آن موضوع خاص برای موتورهای جست‌وجو اتفاق بیفتد. همچنین وجود صفحات با آدرس‌های متفاوت اما محتوای یکسان می‌تواند در سئو سایت شما تاثیر منفی داشته باشد.
  4. انتخاب URL کوتاه برای صفحات: انتخاب URL بلند از نظر موتورهای جست‌وجو به‌خصوص گوگل ایرادی ندارد و مشکلی در سئو سایت ایجاد نمی‌کند. اما اگر آدرسی که انتخاب می‌کنید کوتاه‌تر باشد، علاوه‌بر نمایش بهتر در شبکه‌های اجتماعی برای لینک‌دهی و ارجاع به سایت، راحت‌تر در یاد انسان باقی می‌ماند.
  5. تعداد پوشه‌ها هرچه کمتر باشد بهتر است: هر چه تعداد پوشه‌ها برای رسیدن به یک صفحه کمتر باشد بهتر است؛ زیرا باعث افزایش سرعت دسترسی به صفحه و درک عمیق‌تر موتورهای جستجوگر و افراد بازدید‌کننده نسبت به آدرس صفحه موردنظر می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]