09225413091

وقتی حرف از بهینه سازی سایت و سئو سایت می شود اغلب به فکر تعدادی لینک و حجمی محتوا می افتیم. اما یادمان نرود که تصاویر نیز بخش مهمی از سئو سایت را می توانند به دوش بگیرند. همانند بهینه سازی محتوا، تصاویر را نیز با اصول و قواعد خاصی می توان بهینه کرد تا در سرچ تصاویر image گوگل در صفحات جلوتری ظاهر شوید. با توجه به کاربران عجول امروزی، سئو تصاویر سایت می تواند مخاطب را در سایت شما نگه دارد. خیلی وقت ها شده با سرچ در مورد تصویری در گوگل علاقه مند شدم و به خود سایت رجوع کردم. برای شما هم حتما این اتفاق افتاده است. اما چگونه تصاویر را بهینه سازی کنیم؟

بایدها و نبایدهای بهینه سازی تصاویر

همانطور که گفته شد، بهینه سازی تصاویر نیز اصول خاص خود را دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

۱. برای تصاویر خود نام مشخصی انتخاب کنید. نامی که به محتوای سایت شما بخورد و حدس می زنید کاربر به سراغ سرچ آن می رود. کلمات کلیدی می توانند گزینه ی خوبی باشند تا با افزایش رتبه سایت شما در سرچ، به سئو سایت شما کمک کنند.
۲. از متا تگ و alt tag ها یا همان تگ آلت غافل نشوید. متا تگ ها باید مانند نام تصاویر، در راستای محتوای سایت شما باشند. در بخش متا تگ می توانید به برخی نکات کلیدی در مورد عکس نیز اشاره کنید. همانطور که همیشه گفته ایم، موتورهای جستجو فهمی از محتوای سایت ندارند. آن ها فقط با برخی الگوریتم ها به سراغ محتوا می روند. در مورد عکس نیز همین است. شما باید بتوانید به ربات های گوگل به خوبی بفهمانید در عکس چه اتفاقی می افتد.
۳. بیش از حد از کلمات از کلمات کلیدی استفاده نکنید که گوگل مشکوک می شود. حداکثر حد مجاز ۱۵ کلمه است. با گوگل مانند یک فرد باهوش رفتار کنید و حواستان باشد دستتان را نخواند.
۴. به سایز تصاویر دقت کنید. تصاویر نباید خیلی بزرگ باشند. سایز ۴۰۰ در ۶۰۰ سایز مناسبی به نظر می رسد. وقتی تصویری خیلی بزرگ باشد در نتیجه حجم بیشتری نیز دارد و دیرتر لود می شود. در نهایت حجم سایت شما را بالا برده و سرعت لود شدن سایت شما پایین می آید. کاربران سایت هایی را ترجیح می دهند که زودتر لود می شوند. برای این منظور می توانید از image convertor ها یا image optimzer ها استفاده کنید.
۵. به فرمت عکس ها توجه کنید. فرمت PNG و JPG در رتبه های اول و دوم هستند.
۶. تصاویر را save for web ذخیره کنید تا اطلاعات اضافی تصویر را از آن بردارد.
۷. تصاویر را با وضوح ۷۲ dpi ذخیره کنید.
۸. می توانید تصاویر خود را به سایر مطالب سایت خود لینک بدهید تا با یک تیر دو نشان بزنید. هم لینک سازی هم بهینه سازی تصویر. با این کار ترافیک ارگانیک سایت خود را بهبود می بخشید.
۹. بیش از حد از تصاویر در عکس خود استفاده نکنید تا حجم سایت بالا و سرعت سایت پایین نیاید.

در نهایت فکر می کنم لازم به ذکر نیست که از تصاویر مرتبط استفاده کنید. اگر در بستر متنی مربوط به سئو سایت و بهینه سازی سایت از عکس آپارتمان یا کفش استفاده کنید از کاربر پسندی محتوای شما می کاهد و درجه ی حرفه ای بودن کار شما را زیر سوال می برد.