زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت در طراحی سایت

زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت (JavaScript) نوعی زبان اسکریپتی است که برای طراحی سایت اینترنتی به‌کار می‌رود. . این اختراع توسط Brendan Eich موسس پروژه موزیلا، ساخته شده‌است. برخی از چت روم‌های آنلاین، جلوه‌های سایت، اسلایدرها و… توسط زبان برنامه‌نویسی جاوا برنامه‌نویسی و طراحی می‌شوند. البته برخلاف آنچه که تصور می‌شود جاوا درواقع یک زبان برنامه‌نویسی به‌حساب نمی‌آید و درواقع نوعی زبان اسکریپت نویسی است. ما در این مقاله درمورد زبان جاوا اسکریپت صحبت می‌کنیم نه جاوا و باید این را بدانید که زبان جاوا اسکریپت هیچ ربطی به جاوا ندارد و چیزی مستقل از آن است.

کاربرد زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت در طراحی سایت

جاوا اسکریپت ابزاری است که بیشتر برای انجام کارهای متداول و رفتار وب سایت استفاده می‌شود. جاوا اسکریپت درواقع یک زبان برنامه نویسی تمام عیار است که می‌تواند تعامل و تعادل را به یک وب سایت اضافه کند. به‌طورکلی زبان جاوا اسکریپت برای برنامه‌نویسی سمت سرور و سمت کاربر استفاده می‌شود. از کاربردهای این زبان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ساخت جعبه‌های تایید

یکی از نمونه‌های جاوا اسکریپت جعبه‌هایی هستند که روی صفحه کامیپیوتر شما نمایش داده‌ می‌شوند. آخرین باری را که اطلاعات خود را به فرم آنلاین وارد کرده‌اید یادتان می‌آید؟ یک جعبه تأیید یا همان (Confirmation Boxes) ظاهر می‌شود و از شما می‌خواهد OK یا Cancel را فشار دهید. این موضوع به‌دلیل وجود زبان اسکریپتی جاوا اسکریپت در وب سایت یا کامپیوتر شما است و کدی که روی صفحه مانیتور شما ظاهر می‌شود به این شکل است (if … other …) که درواقع به رایانه می‌گوید اگر کاربر روی (OK) کلیک کرد، یک کار را انجام دهد و اگر کاربر روی لغو کلیک کرد کار دیگری انجام دهد.

ذخیره اطلاعات جدید

طبق تصمیماتی که کاربر هنگام بازدید از صفحه می‌گیرد، جاوا اسکریپت برای تشخیص هویت‌های جدید به عناصر سایت بسیار مناسب و مفید است. به عنوان مثال: بیایید بگوییم که شما در حال ایجاد یک صفحه هستید با فرمی که می‌خواهید، با گرفتن اطلاعات در مورد کاربر سایت منجر به ایجاد نشانه‌ها می‌شود. شما ممکن است یک قسمت در جاوا اسکریپت اختصاص دهید که به نام اول کاربر توجه داشته باشید.

چگونه با زبان جاوا اسکریپت سایت طراحی کنیم؟

طراحی سایت‌های کوچک و متوسط با جاوا به‌هیچ وجه درست نیست. چرا که برنامه‌نویسی باز بان جاوا اسکریپت هم به زمان و هم به هزینه‌ی زیادی نیاز دارد. زبان جاوا اسکریپت برای ساخت نرم افزارهای بزرگ و تحت وب کاربرد بیشتری دارد و اگر می‌خواهید سریع و ارزان یک سایت با امکانات متوسط طراحی کنید گزینه‌های مناسب‌تری وجود دارد. همچنین یادگیری واسکریپت‌نویسی با جاوا بسیار دشوارتر از زبان‌های تحت وب دیگر است.

یک راه برای آسان‌تر کردن اسکریپت ‌نویسی تحت وب با جاوا وجود دارد و آن استفاده از زبان jsp می باشد jsp مخفف java server pages است که می‌توانید با کمک آن با نحوی شبیه جاوا کدهای html را نیز در صفحات وب کدنویسی کنید. البته java server pages در مقاسیه با زبان برنامه نویسیphp محبوبیت کمتری دارد و اکثر سایت‌های دنیا بازبان phpو asp طراحی می‌شوند.

طراحی وب با جاوا (Java) تمام فناوری‌های مهم و بسیار مورد نیاز مانند (Xhtml ، CSS ، Java Script ، JQuery ، Adobe Photoshop CS6 ، Bootstrap ، Dreamweaver) طرح بندی‌های مختلف و انواع پروژه را در برمی‌گیرد.

طراحی وب سایت با جاوا متشکل از چند فناوری موجود است که قبل هر طراحی هر نوع وب سایت باید در مورد آنان بدانید که به شرح ذیل می‌باشند:

HTML: برای قالب بندی صفحات وب به کمک برچسب های مختلف نیز تعریف ساختار اسناد استفاده می شود.

CSS: این یک زبان طراحی است که فرآیند ارائه صفحات وب را ساده می‌کند.

JavaScript: این یک زبان برنامه نویسی کامپیوتر پویا است. جاوا اسکریپت وب سایت را را به منظور تعامل با کاربر و ایجاد صفحات پویا پیاده سازی می‌کند.

همانطور که گفتیم جاوا اسکریپت هیچ ارتباطی با جاوا ندارد. اکنون که می‌دانیم JavaScript چیست، می‌توانیم در مورد JavaScript صحبت کنیم. اگر تنها کاری که می‌خواهید با وب سایت خود انجام دهید نمایش متن و تصاویراساسی است، HTML و CSS برای انجام کار کافی هستند.

با این حال، اگرمی‌خواهید کارهای دیگری انجام دهید مانند تغییر سبک‌ها به صورت پویا تغییرمنوها یا دکمه‌های کاربردی ایجاد کنید، داده‌های وارد شده به یک شکل و فرم دربیاورید و … به ابزار دیگری احتیاج دارید.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

نوشته مرتبط

ارسال نظر