09225413091

اگر حتی جستجوی مختصری راجع به سئو سایت و یا بهینه سازی سایت کرده باشید حتما به واژه ی بک لینک برخورده اید و برایتان سوال پیش آمده باشد که بک لینک چیست و چرا در سئو سایت تا این اندازه مهم است؟ اگر پاسخ سوالتان را می خواهید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.
بک لینک ها (Backlink) یا اینباند لینک ها (In Bound) در واقع لینک هایی هستند که کاربر را به سایت شما هدایت می کنند. تعداد بک لینک ها مشخص کننده ی محبوبیت و اهمیت وبسایت است. از منظر کاربری، اهمیت بک لینک در این است که می فهمید کاربرانی به سایت شما توجه می کنند. اما چرا بک لینک در بهینه سازی سایت مهم است؟

اهمیت بک لینک در سئو سایت

موتورهای جستجو از روی تعداد بک لینک هایی که یک سایت می گیرد به اهمیت آن سایت پی می برند. در واقع بک لینک یکی از مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده ی محبوبیت، و اهمیت یک وبسایت است. وقتی وبسایت الف به وبسایت ب بک لینک می دهد برای متورهای جستجوی گوگل به این معنا است که سایت الف به سایت ب رای می دهد. همین موضوع نیز باعث شده تا در صنعت سئو سایت دچار نوعی تجاری سازی شود. البته موتورهای جستجو نیز روش های مقابله ای خاص خود را دارند. برخی سایت ها در ازای دریافت پول به سایت شما بک لینک می دهند. گوگل به آنها لینک اسپم linkspam می گوید و معمولا با توجه به محتوا لینک اسپم ها را تشخیص می دهد. مهمترین موضوع این است که از یک سایت اسپم، بک لینک دریافت نکنید.
فاکتورهای متعددی هستند که ارزش یک بک لینک را تعیین می کنند. بک لینک هایی از سایت های مهم در رابطه با آن موضوع تاثیر بسیاری در رتبه ی سایت شما خواهد داشت. اگر هر دو سایت از نظر محتوایی مشابه باشند و کلمات کلیدی یکسانی داشته باشند که دیگر این تاثیر چند برابر می شود. انکور تکست نیز بسیار مهم است. انکور تکست anchor text همان عبارت توصیفی روی لینک است که توضیحی در مورد لینک می دهد. موتورهای جستجو با توجه به انکور تکست می فهمند که سایت ارجاع داده شده چقدر از نظر محتوایی با کلمات کلیدی سایت ارجاع دهنده در ارتباط است. در نتیجه همخوانی و ارتباط مفهومی انکور تکست و محتوای سایت در رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو بسیار تاثیر گذار است.
بنابراین وقتی سایتی به شما بک لینک می دهد بسیار مهم است که از نظر محتوایی با سایت شما در ارتباط باشد. در غیر این صورت اعتبار بک لینک بسیار پایین می آید. همچنین وقتی سایتی در تمام صفحاتش به شما بک لینک می دهد و یا فقط به صفحه ی اصلی شما بک لینک می دهد، برای موتورهای جستجو در رتبه بندی سایت فاقد ارزش و یا حتی دارای ارزش منفی می باشد. البته اگر لینک شما به صورت نوفالو nofollow باشد دیگر این مشکل رخ نمی دهد و سایت شما امتیاز منفی نمی گیرد. همچنین اگر از سایتی که محتویاتش کپی می باشد بک لینک در یافت کنید نیز تاثیری در رتبه ی سایت شما نخواهد داشت پس برای اینگونه سایت های کپی، هزینه ی الکی نکنید.

بایدها و نبایدهای بک لینک

از آنجا تکنیک بک لینک نیز در صنعت سئو سایت و توسط وبمسترها مورد سو استفاده قرار می گیرد، موتورهای جستجو هر روز الگوریتم های به روز شده ی جدیدی را به کار می گیرد تا از نتایج نامرتبط یا کم کیفیت جلوگیری کند. همانطور که تا این قسمت بحث گفته شد، از سایت ها مرتبط از نظر معنایی بک لینک بگیرید. همچنین سایت باید از نظر مفهومی به روز و قوی باشد. معماری سایت بک لینک دهنده باید فهرست شده باشد. سایت نباید به طور آشکاری تبلیغاتی و تجاری باشد و خودش نیز بازدیدکننده های زیادی داشته باشد و در نهایت به هیچ وجه نباید هیچ ارتباطی با هیچ نوع اسپم داشته باشد. در نهایت توصیه می کنیم اگر می خواهید بک لینک بخرید، طوری این کار را انجام دهید که موتورهای جستجو مشکوک نشوند. مثلا اگر به طور ناگهانی سیل انبوهی از بک لینک ر ا برای سایت خود بخرید، موتورهای جستجو احتمالا امتیاز منفی می دهند. و یادتان باشد نوفالو باشید. یعنی کسی دنبالتان نکند.